İblis Baş Öğretmen

6 Mayıs 2019

Kötülük bulaşıcıdır. Pislik gibi. Pisliğe düşen, dokunan bulaşan anında kirlenir. Aids kötülerin hastalığı. Fuhşiyatla bulaşır. Pisin teki ötekine temas eder ve onu da hasta eder. İblis yeminli düşman. Tüm insanlığı saptıracağına ant içmiş. Bunun için bütün bilgi birikimini kullanıyor. O şunu çok iyi biliyor: bozmak kolay. Kirletmek tahrip etmek kolay: al eline pisliği ona buna sür.. herkesi anında kirletirsin

En büyük kötülük Allaha isyan. Günaha cüret. İblis bu konuda uzman. Baş öğretmen. Denilir ki insanlar kendi cinsine şehvetle yönelmedi tarih boyunca.. ta ki iblis ilk defa insan kılığına girip önce kendini düzdürdü ve bu ahlaksızlığı avanesine bulaştırdı. Ve böylece yayıldı.

İlk günah yine iblisin başı altından çıktı. Allaha isyan etmeye ilk cüret eden iblis. Şerde baş öğretmen. İlk günahı işledi ve öğretti. “Korkma bu meyveyi ye” dedi, yemin etti “size yarayacak” dedi. Ve günah iblisten insanlığa bulaştı. Sonra ilk adam öldürme.. yine aktör iblis; görevi günahı süslemek, pisliği temiz göstermek, cüret aşılamak, Allahı ve azabı unutturmak.. Ve pislik böylece insandan insana yayılır durur.

Allahın lütfu burada şu ki her insan temiz yaratılır, günahsız, fıtrat üzere.. tertemiz, sıfır kilometre. Ancak ne olursa bu insana sonradan olur. Onu ilk bozan anne babadır, kardeşleri, sonra öğretmeni, sonra arkadaş çevresi ve sosyal görsel medya.

Bozmak kolaydır. Yıkmak Kirletmek kolaydır. Bu husus şeytanların avantajı. “Dindar nesil yetiştirmek” davası karşısında bu avantajı iyi kullanıyorlar. Günaha cüreti ondan buna aşılıyorlar. Bir kere günah işletmek yetiyor. Bir kere yapan ikinciyi daha kolay yapar çünkü. Sonra ardı arkası geliyor..

Herif bunun için içki şişesini aldı Osmanlının yetim nezih evladı gözü önünde pervasızca içti içti ta ki sirozdan karnı şişti.. karma balolar tertipledi askeri lisenin ergen öğrencileri ile kız lisesinin gelinlik kızlarını eşleştirdi zoraki dans ettirdi, hayayı imha etti, sonra arkası geldi. Virüs gibi yayıldı hayasızlık.

Allah burada kullarına bir lütuf ve inayette bulunur kişi ile günah arasına bir perde gerer. Bu perde seni o günahtan uzak tutar. Yeter ki bir kere o perdeyi yırtma. Kim yırtarsa kolay kolay tamir olmaz. Eskisi gibi olmaz. Nasuh tövbe evet perdeyi tamir eder. Bu da Allahın başka bir lütfu. Ancak nasuh tövbe kime nasip ola ? iyisi mi günaha hiç bulaşma. Sakın bir kere dahi yapma. Tadına bakma. Parmağını dahi tutma. Bir yudum dahi ağzına alma.

Şeytan bu perdeyi iyi biliyor. Bütün zoru bunu yırtmaya dönük. askerleri o yüzden okullarda körpe yavruları zoraki kızlı erkekli yan yana oturtur. Öğretmen kılığına girmiş kurtlar o sabilerin hayasını, imanını talan ederler. Allahın temiz fıtratı bir miktar karşı gelse de sabidir zayıftır fazla direnemez ve isyana cüret mikrobunu kapar..

Namazsızlık başını secdeye indirmemek, şeytanca bir günah. Şeytanın ilk günahı. Ne büyük cüret. Allaha isyanın büyüklüğü Allah kadar büyük. Bu büyük cüreti anne veya baba çocuğuna aşılar. Çocuk bakar ezan okunmuş okunmamış baba için fark etmiyor. Baba Allahın emrine itaat etmiyor. Demekki önemli değilmiş! der. Demekki o kadar sıkıntı değilmiş! der. Sonra gözünde büyüttüğü öğretmeni, bakar o da aynı.. arkadaşları, onlar da aynı.. Bu çocuğa sen ulaşsan namazın büyüklüğünü anlatamazsın. Beynamaz baba öğretmen arkadaşın hal ile ona verdikleri cüret ve Allah emrine isyan telkinini sen kolay kolay iptal edip yerine takva ve itaat aşısı veremezsin..

Kötü sahip.. Bir çürük meyve gibi sepetteki on meyveyi bozar da on sağlam meyve o bir çürüğü düzeltemez. Böyledir..

Ama aslında bir çare var. Meyvenin çürümüşü evet düzelmez ama insanın düşmüşü yerden kalkar. Yolunu şaşırmışı tekrar yola gelir, kire batmışı yıkanabilir Allahın izni ile.. Peygamberler bunun için gelmiştir. İnsanlığı yola almak için. Hastaları tedavi etmek, kirlenenleri temizlemek için..

Çare peygamberin izini sürmek, onun usül ve uslübüyle çalışmak. Bir sonraki yazıda..

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.