Kader ve İsra 13

5 Aralık 2018

İsra 13. Ayetin Doğru Tefsiri ve Sapığın İftirasına Cevap

 وَكُلَّ إِنْسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَائِرَهُ فِي عُنُقِهِ﴾ إسراء ١٣ ﴿

Diyanet Işleri meali: Her insanın boynuna işlediklerini dolarız ve kıyamet günü açılmış bulacağı Kitap’ı önüne çıkarırız.

Elmalili Hamdi Yazîr meali: Her insanın amel defterini boynuna doladık, kıyamet günü açılmış bulacağı kitabı önüne çıkarırız.

Ehli Sünnet vel Cemaat Ana tefsirler bu ayete iki türlü mana verdiler :

1) Her insana, yaptığı amellerini boynuna bağladık. Kıyamet günü açılmış (okunaklı) bir kitap olarak onun için çıkaracağız.”

Bu tefsire göre (طائر) ifadesi ameller manasına gelir. Aslında “tair” kuş demek. Ve kuşun uçup gittiği gibi kişinin amelleri maziye uçup gider. Allah bunların boşlukta kaybolmadığını, zabt ve kayıt altına alınıp kişinin boyununa dolandığını haber vermiştir.

2) Diğer Ehli Sünnet tefsire göre ayetin manası:

“Her insanı boyunundan kaderine bağladık..”

Bu tefsire göre (طائر) kelimesi kader demektir ve kişi kaderine boynundan bağlıdır onun ne gerisine ne de ilerisine geçemez.

Bu manayı verenler Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem’in bir hadisine dayanır: “Her doğanın boynunda asılı bir kağıt vardır, şaki midir said midir yazılıdır”

[ عن مجاهد، في قوله ﴿وَكُلَّ إِنْسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ طَائِرَهُ فِي عُنُقِهِ﴾ قال: ما من مولود يولد إلا وفي عنقه ورقة مكتوب فيها شقيّ أو سعيد. قال: وسمعته يقول: أولئك ينالهم نصيبهم من الكتاب” قال: هو ما سبق]

Ehli Bidatın bozuk tefsirine gelince:

Kader inancini inkar eden bu fasık ve zındık herif, kendi felsefesini Kurana şöyletmiş ve ayetin meali yerinde “her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık” demiştir.

Bu lakırdı apaçık kader inancını manipüle etmektir. Yani “kaderini ezelde Allah yaratmaz, sen yaratırsın!”demektir.

Bu mana bu ayetten asla çıkmaz. Bu, Allaha apaçık iftiradır.

Kasten Kurana iftira eden, ve yahudi hristiyan pazarları gibi Allahın ayetlerini eğip bükerek kendi lafını Allah kelamı imiş gibi lanse edenlere Allah ve melekleri lanet etsin. (Âli Imran:78)

Islamoğlu denen bu sapık herifin sapıklıkları ayyukaya çıkmıştır. Diğer saptırma aldatma noktakarı hususi bir çalışma içinde tafsilatlı bir şeklide inşallah bildirilecektir. Şimdilik bu kadarla iktifa ediyoruz.

Isa erdoğan 12.2018

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.