Seçimin Galibi: Din

28 Haziran 2019

23 Haziran istanbul B. Belediye b. seçimini kim kazandı, Akp’nin Dini mi CHP Laikliği mi ?

2019 yılı itibariyle artık partilerin çizgi ve duruşları öyle net ve belirgin değil. Halis dindarlığı ve katıksız dinsizliği savunan bir parti yok artık. Ne Akepe eski AKP ne de cehape eski CHP. Körle yatan şaşı kalkar misali mecliste meydanda bu kadar uzun süre yan yana oturan koşturan bu iki zihniyet birbirinden etkilendi. Akp biraz laiklik atatürkçülük ithal etti, chp de bir miktar din iman transfer etti. Bu sebeple ilk çıkışta birbirine zıt olan bu iki firka halkın gözünde yakınlaştı ve aralarında artık oy gecişi olabilmektedir.

Akp yi doğuran ve bir anda siyasetin zirvesine taşıyan aslında chp olmuştu. Chp nin din iman karşıtlığı, dindar tesettürlü düşmanlığı.. Akp’ye gelen oyların önemli kısmı chp’nin o meşum tutumuna tepki ve arayış oyları idi.

Yarım asırdır galibiyet yüzü görmeyen CHP hatasına uyandı ve “kucaklama” sloganıyla çıktığı seçim yarışında yüz yıldır dışladığı ötelediği dindar insanla barıştığını ilan etti. Propaganda afişlerinde dindar figürü kullanarak, “benim de bacım kapalı ninem hacı” edebiyati yaparak, chp adayı halkın iftar sofralarına iştirak edip her firsatta eller duada poz vererek, camide kamera önünde kuran okuyarak zihinlerdeki “din düşmanı chp” imajını kırabilmiş ve Akp ye sırf bu yüzden giden oyların bir kısmını alabilmiştir.

Bu itibarla bugun chp lilerin asla “laiklik kazandı din kaybetti” deme imkanı yoktur. Çünkü Allahın dini kaybetmedi. Bilâkis kazandı. Çünkü bugün istanbulda chp amblemine yüzde 55 oranda seçmen mühür bastıysa Chp’nin Dine ve dindara yaklaşmış olması sebebiyledir. O yüzden chp’nin kaşar laik tabanı buruk bir sevinç yaşamakta. Çünkü adayları dindar bir profil çizerek ve chp parti tüzüğünü değil imamoğlu ismi ön plana çıkararak seçimi alabilmişlerdir.

Chp nin o katıksız Şeriat düşmanı tabanı bunun farkında ve seçim öncesinde de bunu dillendirdiler. “Seçimi bir alalım hemen peşinden yaşasın laiklik naraları atacağız üzerimizdeki şu dindarlik maskesini atacağız” dediler. Yaparlar mı yaparlar. Unutmayın bu parti Yaşar Nuri Öztürk seviyesinde bir dindarlığa “namazı bu milletin başına bela ettiler” diyebilen birine bile tahammül edemediler ve kısa sürede partiden ihrac ettiler.

Eğer chp tarihten dersini aldı ve seçim sonuçlarını doğru okuyabildi ise asla Milletin değerlerine yeniden düşmanlık etmez. Ederse olacakları az çok tahmin edebilir. Bu onun sonu olur.

Aslında Chp laik “Şeriat karşıtlığı” çizgiden ayrılıp Muhafazakar dindar çizgiye gelmekle bir açıdan yine sona gelmiş ve fikir ideoloji bağlamında tükenmiştir. Her halükârda Chp kemalizmi bitmiş veya bitmeye yaklaşmıştır. Üstad Kadir Mısıroğlunun 90ĺı yıllarda söylediği “gun gelecek bu Chp’liler biz daha dindarız oyları bize verin diyecekler” sözü gerçekleşmiştir.

Artık siz karar verin, kazanan kim ? Bence kazanan genelde Dindar Türkiye mileti özelde Allahın dini..

“Allah yazdı ki elbette Ben galip geleceğim Ben ve Rasullerim. Allah güçlüdür Azizdir” Mücadele:21

isa erdoğan 24 Haziran 2019

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın